Makyaj Yaparken En Çok Yapılan 6 hata

Makyaj Hataları, makyajda en sık yapılan hatalar, en sık yapılan makyaj hataları
Pineapple Instagram

Makyaj Yaparken En Çok Yapılan 6 hata

Makyaj yaparken görünümünde mutlaka özgün olmak isteyebilir ve kendi makyaj stiline göre sınırlar veya kurallar koyabilir ya da yeni bir şeyler denemeyi seviyorsan hatta bu konuda sende hayal gücüne güveniyorsan sınırlarını son demine kadar da zorlayabilirsin. Bunu galiba hepimiz çok seviyoruz😊  Fakat dikkat etmen gereken bir şey var; makyajında yapabileceğin bazı hatalar.! Bu hatalar hayal gücünü başlangıç noktasında hüsrana uğratabilir. Sonuç; makyajında hiç istemeyeceğin bir görünüm. Bu hatalardan kaçınıp, makyajına daha profesyonel bir görünüm kazandırmak mutlaka senin elinde, bunun için Pineapple makyaj uzmanlarının senin için bazı önerileri olacak ve bu öneriler hatalarını minimum düzeye indirirken makyajında olan görünümüne maksimum fayda sağlayacak.

Makyaj yapmayı sevmeyen var mı? Bu da nasıl bir soru😊 güzelliğimizi ortaya çıkarmayı tabi ki de hepimiz çok seviyoruz ama makyajımızda yapılan küçük hatalar makyajımızı beklemediğimiz sonuçlara taşıyabiliyor. İşte makyaj uzmanlarımıza göre makyaj yaparken en çok yapılan ve kaçınmanız gereken altı hata.

#MAKYAJ HATASI 1:

Cilt hazırlığı ve Nemlendirici Kullanmamak

Cilt hazırlığı

Makyaja başlamadan önce herkesin en sık yaptığı hataların en başında cildi hazırlamamak gelir. Kusursuz bir makyaj tamamlamak ve makyajında gün boyu kalıcılık sağlamak için makyajına başlamadan önce yüzünü makyaja hazırlamalısın. Makyaj öncesi hazırlığındaki en önemli aşama cilt temizliğidir. Yüzün mutlaka temiz olmalıdır. Uygun temizleyici kullanarak yüz ve özellikle göz çevresi narin ve hassas hareketler ile mutlaka temizlenmeli. Böylece makyajının kalıcılığı tarafında süreyi uzatarak cildini zararlara karşı oldukça korumuş olursun. Gözeneklerini sıkıştırmak bu sürecin en önemli püf noktasıdır, tonik uygulamak gözeneklerini sıkılaştırmak için ise en iyi yöntemdir.

Nemlendirici

Cilt temizliğimiz kusursuz bir makyaj için tamamlandığına göre artık diğer aşamaya geldik. Cildini nemlendirmeye hazırsın.! Bu noktada cilt tipine uygun nemlendiricinin tercih edilmesi önemlidir. Yağlı bir cilde sahip olduğunu düşünürsek su bazlı bir nemlendirici kullanmalısın, diğer alternatifin ise az yağlı bir nemlendirici tercih etmek. Peki benim cildim kuru o zaman ne yapmalıyım? Diyorsan.! Tercihini yağ bazlı bir nemlendirici tarafında yapmalısın. Alternatif olarak da yağ oranı fazla olan bir nemlendirici tercih edebilirsin. Nemlendirme süreci yüzümüzün alt kısmından üst kısmına doğru masaj uygulama hareketleri ile yapılmalıdır. Gündüz makyajı için hazırlanıyorsak cildimiz için bir güneş kremi kullanılabilir. Çok yağlı bir cilde sahipsek nemlendirici kullanmadan sadece güneş kremi de kullanmak yeterli olur. Bu aşamanın sonunda cildini kuruluktan kurtararak ya da nem dengesini oranlayarak profesyonel bir makyaja zemin hazırlamış olursun.

Dudaklar

Dudakların hala ölü derilerden kurtulmadı ve oldukça cansız görünüyorlar. Bu doğru mu? Dudaklarını ölü derilerden kurtarmanın en etkili yöntemi dudak balmı kullanmaktır. Lip Balm dudaklarına düzgün bir doku ve parlaklık kazandırırken yoğun nemlendirici özelliği ile dudaklarında muhteşem bir koruyucu görevi görür. Lip Balm’ın güçlü nemlendirici formülü; kuru ve çatlamış dudaklara temas ettiğinde dudaklarının anında nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca; ruj altına dudakları pürüzsüzleştirmek için kullanabileceğin gibi dudaklarına verdiği doğal pembeleşme etkisi ile tek başına günlük ritüelin olarak istenilen sıklıkla tercihlerine göre kullanabilirsin. Özellikle mat rujların altına uyguladığın dudak balmı sonrasında elde ettiğin sonuçlara inanamayacaksın.!

Yüz ve Göz Bazı

Makyajının daha kalıcı olmasını ve makyajından maksimum performans almayı sende istiyorsan mutlaka makyajında baz kullanmalısın. Makyaj bazları; göz makyaj bazı ve yüz makyaj bazı olarak ayrı ayrı kullanılır. Makyajımızda yüz bazı kullanmak kullandığımız fondötenin daha kalıcı olmasını sağlarken makyajımızın da daha profesyonel bir görünüm kazanmasını sağlar. Makyajımızda göz bazı kullanmak ise makyajın dağılması sorununa sebebiyeti engeller. Makyajında far kullanmayı da tercih ediyorsan bu nokta da şanslısın çünkü makyaj bazı kullanımı makyajında kullandığın farın rengini daha vermesini de sağlar.

Tüm bu aşamalar sonunda cildin makyajın için profesyonelce hazırlanmış olurken, olabilecek zararlara karşı da büyük ölçüde korunmuş olursun.

 

#MAKYAJ HATASI 2:

Fondöten ve Kapatıcıda Yanlış Ton Seçimi

Makyajınızın bitiminde tüm sonucu karşımıza kullandığımız fondötenin ve kapatıcının tenimizde bıraktığı etki getirecektir. Fondöten ve kapatıcı tercihinde renk tonları seçimleri makyajının görünümünü olumlu ya da olumsuz yönde değiştirecektir. Fondöten seçimi yaparken temel hedef rengine odaklanmalısın ve tercih edeceğin fondötenin rengi cildin ile kusursuzca birleşmeli.

 

#MAKYAJ HATASI 3:

Kaş Makyajında Çok Koyu Tonlar Kullanmak

Makyajında kaşlarına renk tonları uygulamak hoşuna mı gidiyor? Bu çok eğlenceli ve evet bunu çok seviyoruz😊 O zaman tamam, bu öneri tamda senin için.! Kaş makyajında renk tonlarını seçerken çok koyu tonlar tercih etmemeye özen göstermelisin. Kaş kalemi tercihinde saçlarının rengi ve ten rengin ile uyum sağlayabilecek bir kalemi ya da tercihinize uygun bir şekilde kaş jeli kullanabilirsin. Tabi ki; “Ama ben bakışlarıma sertlik kazandırmak istiyorum” Diyorsan!. Bu nokta da senin için en önemli ayrıntı kaşların olur ve onları koyu tonlamalar kullanarak ön plana alabilirsin. Böylelikle elde etmek istediğin “sert bakışlara” sahip olman mümkün olabilir.

 

 #MAKYAJ HATASI 4:

Makyajda Allık Kullanmak Unutmaman Gerekenler Arasında

Makyajımızda daha canlı bir görünüm yakalamak ve olduğundan daha da genç bir görünüm kazanmak makyajımızın sonuçlarında karşılaşmak istediğimiz bir sonuç mu? Mümkün.! Yanaklarına kullanacağın allık ile hafif bir pembelik vermek seni daha genç gösterirken makyajının da daha canlı görünmesini sağlar.

 

#MAKYAJ HATASI 5:

Abartılı Makyaj Pudrası Kullanımı

Makyajda yoğun pudra kullanımı cildinde olan doğal etkinin performansını kaybetmesine neden olur. Makyajını T bölgesi tekniği ile oranlamak istiyorsan ve bunun için de pudra kullanmayı tercih ediyorsan, matlaştırıcı özelliğe sahip pudralar kullanmaktan mutlaka kaçınmalısın. Doğal görünümünü kaybetmeden, donuk görünümlü sonuçlara sebebiyet vermeden makyajını tamamladığında daha profesyonel bir makyaj ile sonuca geldiğini göreceksin. Artık daha mutlusun😊

 

#MAKYAJ HATASI 6:

Makyajda Boyun Bölgesini Unutmak

Bu noktaya kadar makyajın için cildinin hazırlanmasının gereğinden, nemlendirici kullanmanın öneminden, kaş ve dudaklarını makyaja nasıl hazırlaman gerektiğinden bahsettik. Ancak tüm bunların dışında yapılan temel hatalardan birisi de yüz makyajımız için gösterdiğimiz yoğun çabayı boynumuz için göstermiyor oluşumuz. Evet makyajımızda dikkat etmemiz gereken ve sıkça yapılan hatalardan birisi boyun makyajını unutmak ya da önemsememek. Unuttuğunuz zaman ne oluyor biliyor musunuz? Yüzümüz ve boynumuz farklı tonlarda oluyor ve yüz makyajımız ne kadar güzel ve kusursuz olursa olsun bu arada bulunan renk dengesizliği yüz makyajımızda olan tüm profesyonelliği törpülüyor.

Boyun Makyajımı Yüz Makyajıma Göre Nasıl Uyarlarım

Boyun makyajı başlangıcında yine ilk dikkat edilmesi gereken konu makyaj yüzeyinin temiz bir durumda olması. Yüz makyajı hazırlık sürecinde uyguladığımız temizlik adımlarını boyun makyajımız için de uyarlayabiliriz. İlk önce nemlendirici kullanmamız gerekiyor, bu hazırlık ve düzeltmeler için oldukça iyidir. Uygulayacağımız zemine özel bir fırça ya da sünger işleme başlamamız için en gerekli araçlarımız. Artık hazırız. Olabildiğince az bir şekilde makyaj bazını fırçamız veya temin ettiğimiz süngerimiz yardım ile aşağıdan yukarı doğru hareketler ile boynumuza uyguluyoruz. Bu aşamada çok yavaş hareket etmemiz gerekiyor. Bitiş noktasında ise kadifemsi bir bitiş yakalamak istiyoruz, yine fırça veya makyaj süngerimiz yardımı ile cilt renk tonumuza uygun pudra uygulayarak parlaklığı dengelemeye özen gösteriyoruz. İmkanlarınız uygunsa eğer, tüm gün boyunca bu eşitliği korumak için rötuşlar yapmanızı tavsiye ediyoruz

 

#MAKYAJ HATASI 6:

Makyajda Dudak Kalemi Kullanımına Dikkat

Makyajımızın vazgeçilmez ve en can alıcı parçası ruj. Dudaklarımıza ruj uygulamadan önce ruj tonumuza uygun bir dudak kalemi ile dudak kenarlarına çerçeve oluşturuyorsan dudak bitiş çizgilerini korumaya çok fazla özen göstermelisin. Evet çizginin dışına taşmak şu sıralar ne kadar popüler olsa da bu durum makyajını doğal görünümden bir miktar uzaklaştıracaktır. Bu aşamada tercih mutlaka senin, sende daha doğal görünmek istiyorsan bu ayrıntıya mutlaka dikkat etmelisin.

Pineapple Instagram

Senin için listeledik

Bir cevap yazın