Makyaj Uzmanlarından Az Bilinen Makyaj Sırları

Makyaj uzmanlarından az biliinen makyaj sırları

Makyaj Uzmanlarından Az Bilinen Makyaj Sırları

Makyaj yapmak hemen hemen her kadının günlük yaşantısında sevdiği, ilgi duyduğu ve hatta vazgeçemediği kişisel bakım türleri arasındadır. Gündüz makyajı, gece makyajı, yaz makyajı, kış makyajı, doğal görünümlü makyaj, profesyonel makyaj ve hatta daha birçok da makyaj çeşidi var. Bu kadar makyaj çeşidi arasında uygulanması gereken temel unsurlar vardır ki tercihin hangi makyaj olursa olsun bu altın püf noktalara dikkat etmezsen makyaj sonrası hüsrana uğrayabilirsin.

Makyaj profesyonellerinden senin için birkaç altın fikir hazırladık;

Doğru Fondöteni ve Fondöten Rengini nasıl seçmelisin?

Fondöten alırken ilk dikkat etmen gereken konu tabi ki fondöten rengi olmalı. Fondöten rengi cilt tonunla örtüşmezse teninde adete bir maske gibi duracaktır. Alacağın ürüne karar verirken birçok kişinin yanlış bildiği gibi fondöteni elinin üzerinde değil boyun bölgende test etmen gerekir. Fondötenin rengi cildin ile aynı ton veya yarım ton açık olmalıdır çünkü bazı fondötenler vücut ısısından kaynaklı olarak bir iki tona kadar koyulaşabiliyor. Bu durum yoğun ve tam kapatıcı özelliği olan fondötenlerde daha çok görülmektedir.

# Yağlı pürüzlü ve sivilceli bir cildin varsa bu cilt tipleri için üretilmiş olan özel içerikli ve yağsız fondötenleri tercih etmelisin compact fondötenler gözenekleri daraltıp pürüzsüz bir görünüm sağlayan yağsız ve pudralı fondöten türlerindendir.

# Karma cilt tipleri en çok rastlanan cilt tipleri arasındadır. Karma ciltler hem kuru hem yağlı bir cildin birleşimi gibidir.
Karma cilt yapısına sahip kişilerin kullanması gereken fondötenler mat fondöten veya yarı mat fondöten olmalıdır bu tür fondötenler karma cilt yapısına sahip kişilerin yüzündeki yağ oranıyla denge sağlayarak daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.
# Kuru ve pul pul dökülen bir cilde sahipsen nemlendirici ve likit olan fondötenleri tercih etmelisin bu sayede cildine nemli ve aydınlık bir görünüm verebilirsin.

Pineapple Türkiye Az Bilinen Makyaj Sırları
Pineapple Türkiye | Doğru Fondöten Sürmenin Sırları

 

Göz Makyajında Dikkat Etmen Gerekenler

Gözler makyajda en fazla dikkat edilmesi gereken kısımdır. Düşük ve kısık görünen gözler makyajın bütün ahengini bozmakla birlikte yorgun ve yaşlı bir görüntüye sebep olabilir.

# Göz farı sürmeden önce göz kapaklarına ve kaş altına tam olarak çizgileyecek şekilde beyaz astar kullanın.
# Gözlerinin iç köşelerine beyaz bir göz farı veya göz kalemi ile gölgeler yapın bu gölgeler gözlerini daha parlak ve anında daha büyük gösterecektir.
# Göz kapaklarına uygulayacağın göz farını iki renk olarak kullanmak gözlerini belirginleştirmek için avantaj sağlayacaktır.
Renk dağılımına kirpik çizgisi ortasını baz alarak başlaman gerekir çünkü bu kısım makyaj uzmanlarınca göz kapağının en geniş noktası olarak kabul edildiğinden rengi en iyi vurgulayan kısımdır. Seçtiğin iki göz farından rengi daha koyu olanı göz bitişine doğru sürmen gözlerinin daha iri görünmesini sağlayacaktır.
# Göz çevresinde bulunan siyahlıklar ve morluklar kötü bir görünüme yol açtığı için göz çevresine mutlaka göz altı kapatıcı uygulanmalıdır.
# Gözlerini ön plana çıkarmak için Eyeliner kullanmalısın. Makyajı kullanacağın ortama göre Eyeliner şeklini belirleyebilirsin, günlük kullanım için göz bitiminden itibaren yapılan kısa bir kuyruk idealdir.
# Maskara maskara maskara.! Tabi ki olmazsa olmaz. Kirpiklerinin olmadığını hiç düşündün mü? Maskarasız bir makyaj da kirpiksiz bir yüze benziyor adeta.
# Kirpiklerin öne doğru devrikse bir kirpik kıvırıcı aparat ile kirpiklerini kıvırıp daha canlı bir görünüme kavuşabilirsin. Sonrasında maskara uygulamasını iki kat olarak yapabilirsin. Maskarayı alt kirpiklere kullanmamalısın.
# Ve tabi ki kaşlar.. Görünümüne ve hatta ifadene anlam kazandıran detay kaş makyajında saklıdır. Kaş makyajına başlamadan önce kaşının etrafında çıkan tüyleri mutlaka almalısın bunun için ip veya yüz için kullanılan ağda bantları yerine cımbız tercih etmelisin çünkü; ip kullanımı kaşlarını kırarak köklerinin yüzeyde kalmasına sebep olurken ağda kullanımı göz kapaklarında kızarıklık ve sarkmalara sebep olabilir. Kaşlarının etrafını güzelce temizledikten sonra bir kaş fırçası yardımıyla kaşlarını göz bitimi tarafına yukarı olarak taramalı ve uzun kalan kısımlarını kesmelisin. Kaşlarının düzgün ve abartıdan uzak bir görünüme sahip olması için kaşlar için özel üretilmiş olan kaş farı veya kaş maskarası ile kaşlarının seyrek olan kısımlarını orantılı bir şekilde doldurmalısın bu noktada abartıdan uzak durulması gerekir aksi takdirde doğallıktan uzak çok yapay bir görüntü elde edebilirsin.

Önemli
Kaşına istediğin şekli verdikten sonra son aşamada bir kaş sabitleyici ile kaş makyajını daha uzun süreli kullanabilirsin.
Makyaj uzmanlarından az bilinen göz makyajı sırları
Pineapple Türkiye | Göz Makyajında Dikkat Etmen Gerekenler

Dudak Makyajını Nasıl Yapmalısın?

Makyajın kaderini belirleyen önemli bir özellik ruj tercihidir. Dudak makyajında ruj seçimi dudak yapısı, makyajın kullanılacağı ortam ve ten rengine göre yapılmalıdır.

# Dudak makyajına başlamadan önce dudağına Peeling uygulamalısın bunu bir diş fırçası yardımı ile yapabilirsin bu işlem dudağında bulunan ölü derilerin atılmasına, daha canlı bir görünüme sahip olmasına katkı sağlayacaktır.
# Dudaklarını ölü derilerden arındırdıktan sonra nemlendirmek için Lipbalm kullanmalısın. Hindistan cevizi yağı, Jojoba yağı gibi doğal yağlarda dudak bakımında etkili olacaktır.
# Dudaklarının daha dolgun görünmesini istiyorsan dudak kalemi kullanmalısın. Dudak çizginin biraz daha dışından fakat abartmadan dudak kaleminle dudaklarını çerçevelemelisin. Dudak kalemi ve rujunun aynı renk de olması mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konudur.
Rujunu uygulamaya iç taraftan başlamalısın dudaklarının içinden dışına doğru rujunu yaymalısın. Ruj sürmeye alt dudaktan başlamalı daha sonra üst dudağa uygulamalısın.
# Çok sık kullanılan strobing tekniğini dudaklarında da kullanabilirsin. Daha dolgun bir dudak görünümüne sahip olmak için üst dudağının tam ortasına aydınlatıcı sürmelisin. Aydınlatıcıyı dudağına iyice dağıttıktan sonra dudaklarının daha dolgun göründüğünü fark edeceksin.

Makyaj uzmanlarından az bilinen dudak makyajı sırları
Pineapple Türkiye | Dudak Makyajını Nasıl Yapmalısın?

 

Önemli
Temel makyaj detaylarına dikkat çekerken bunların yanı sıra doğal güzelliğini ortaya çıkarmak ve güzelliğine güzellik katmak içinde birkaç önerimiz olacak;

# Yeterli uyku ve bol su tüketimi;

Doğal bir şekilde cildin ışıldasın istiyorsan mutlaka bol su tüketmelisin, düzensiz uykular yorgunluk yaptığı için cildin soluk ve donuk görünecektir.
Ne kadar doğru makyaj uygularsan uygula dinlenmemiş yorgun bir ciltte makyajın istediğin görüntüde olmayacaktır.

# Cilt kusurlarını abartıdan uzak durarak gizlemek;

Kalıcı veya dönemsel olarak herkesin cildinde bir takım kusurlar bulunmakta. Bu noktada makyajı doğallıktan uzak çok kalın katmanlar halinde yapmak yanlıştır.
Bu kusurları gidermek için ilk yapılması gereken elbette ki bir dermatologdan faydalanmaktır. Acil durumlarda makyaj yaparak kapatılmak istenildiğinde ise
cildine uygun olan bir kapatıcı seçerek az miktarda uygulaman cildinde çok kalın ve yapay bir tabaka oluşmasını engelleyecektir.

Makyaj Uzmanlarından az bilinen makyaj sırları
Pineapple Türkiye | Cilt Kusurlarını Abartıdan Uzak Durarak Nasıl Gizlersin

# Gülerek güzelliğine güzellik kat;

Gülmek elbette en doğal güzelliktir fakat bunu makyajla birleştirmek istediğinde elmacık kemiklerine bir allık fırçası ile dokunman gerekiyor.
Allığını sürmek için hafif bir tebessümle elmacık kemiklerini yukarı kaldırıp allığını doğru noktaya sürebilirsin.

Sen de konu hakkında görüş ve önerilerini yorum alanında bizimle paylaşabilirsin, kendine iyi bak bakımlı.

Doğru fondöten uygulaması için gereken püf noktaları yanında, kullanabileceğin fondöten ve kapatıcı ürünlere pineappleonline.com.tr makyaj mağazamızdan erişebilirsin.

Bir cevap yazın